Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunta

Hallinnon opiskelijaedustajien tietojärjestelmä

Yliopistokollegiomuokattu 13.11.2012 klo 11.05

Organisaatioyksikkö

Itä-Suomen yliopisto - Keskushallinto - Yliopistokollegio

Toimikausi:

1.1.2010 - 31.12.2013

Vastuuhenkilö :

Paula Jussila, paula.jussila@uef.fi

Yliopistokollegio on yliopistoyhteisöstä muodostuva toimielin. Sen tärkeimpänä tehtävänä on päättää hallituksen jäsenmäärästä ja toimikaudesta. Se valitsee myös hallituksen ns. ulkopuoliset jäsenet, vahvistaa tilinpäätöksen ja myöntää vastuuvapauden hallitukselle ja rehtoreille. Yliopistokollegioon kuuluu 24 jäsentä. Yliopistokollegion jäsenistä 8 edustaa professoreita, 8 muita opettajia, tutkijoita ja muuta henkilökuntaa sekä 8 opiskelijoita. Yliopistokollegion toimikausi on neljä kalenterivuotta. Opiskelijoita edustavien jäsenten toimikausi on kuitenkin kaksi kalenterivuotta.

Yliopistokollegion jäsenet ja (varajäsenet) seuraavaksi nelivuotiskaudeksi on valittu 1.1.2010 alkaen (opiskelijajäsenet ajalle 1.1.2012 - 31.12.2013):

Istuvat opiskelijaedustajat


Jäsen:
Toistaiseksi

Simo Kekäläinen

Varajäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Pekka Koivaara

Jäsen:
Toistaiseksi


Varajäsen:
Toistaiseksi

Paula Martikainen

Jäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Maija Joensuu

Varajäsen:
Toistaiseksi

Topias Tamminen

Jäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Jarno Pitko

Varajäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Sami Matikainen

Jäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015


Varajäsen:
Toistaiseksi

Noora Kettunen

Jäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Jarno Mäki

Varajäsen:
1.1.2014 - 31.12.2015

Eino Solje

Jäsen:
Toistaiseksi

Annu-Riikka Säteri

Varajäsen:
Toistaiseksi


Jäsen:
Toistaiseksi


Varajäsen:
Toistaiseksi

Professors

Staff