Åbo Akademi

Halloped-ansökningssystem

Åbo Akademis Studentkårs styrelseredigerad %Y-11-03 kl. 12:33

Organization

Term:

2016-01-01 - 2016-12-31

Manager :

Enligt ÅAS förvaltningsinstruktion 27§

Styrelsen åligger, i enlighet med universitetslagenoch studentkårens stadgar:

a) att bereda ärenden som skall handläggas av fullmäktige
b) att verkställa fullmäktiges beslut
c) att verkställa studentkårens budget för intresseverksamheten
d) att till fullmäktiges vårmöte inlämna redogörelse över intressesektorns verksamhet och ekonomi och bokslut för senaste verksamhetsår
e) att för fullmäktiges höstmöte förelägga förslag till verksamhetsplan samt budget för intresseverksamheten för det kommande verksamhetsåret
f) att handlägga och avgöra ärenden som enligt universitetslag, stadgar eller förvaltningsinstruktion inte ankommer på fullmäktige eller annat organ inom studentkåren
g) att senast till fullmäktiges andra ordinarie möte på vårterminen förelägga ett preciserat handlingsprogram på basis av verksamhetsplanen.
h) att välja chefredaktör för Errores S:tae Valpurgis
i) att välja årsfestsmarskalk
j) att anställa alla arbetstagare förutom generalsekreteraren
k) att välja en vikarie för generalsekreteraren för en period upp till tre månader l) att välja studentkårens representant till Vasa studerande r.f.

Styrelsen åligger även att minst en gång per termin sammankalla specialföreningarna till specialföreningskonferens.

De sittande studentrepresentanterna

Jacob Storbjörk

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Ina Laakso

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Kati Systä

Medlem:
2017-01-01 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Ina Laakso

Medlem:
2017-01-01 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Pontus Lindroos

Medlem:
2017-01-01 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Sebastian Wassholm

Medlem:
2017-01-01 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Nadja Vesterinen

Medlem:
2017-01-01 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Ina Laakso

Medlem:
2017-10-25 - 2017-12-31

Ej suppleanter

Jutta Maunula

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Andreas Reipsar

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Helmi Andersson

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Frida Sigfrids

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Jonathan Nyström

Medlem:
2018-01-01 - 2018-12-31

Ej suppleanter

Professorerna

Universitetets representanter